KONUT KREDİSİ ÇEKME ORANI YÜZDE 38 ARTTI

KONUT KREDİSİ ÇEKME ORANI YÜZDE 38 ARTTI

Tüketici, vade sınırlaması karşısında Türkler’in pratik zekasının son örneğini gösterdi. Konut satışları 5 ayda yüzde 7,54 düşerken çekilen konut kredisi eşe dosta yapılan göstermelik satışlarla yüzde 38 arttı

Tüketici, vade sınırlaması karşısında Türkler’in pratik zekasının son örneğini gösterdi. Konut satışları 5 ayda yüzde 7,54 düşerken çekilen konut kredisi eşe dosta yapılan göstermelik satışlarla yüzde 38 arttı.

Vade sınırlandırılması tüketiciyi yeni finansman yöntemleri bulmaya itti. Yüksek faiz döneminde bankalardan kredi almakta zorlanan vatandaş çareyi finansal cambazlık yapmakta buldu. Kısa vadeli borcu olan ve borçlarını uzun vadeye yaymak isteyen vatandaş en uzun vade seçeneği sunulan konut kredisine yöneldi. Bunun için de kayınvalide, amca, dayı, baldız gibi güvenebileceği akrabalara ev satışı yapıldı.

GEREKÇELER İYİ İNCELENMELİ

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Ekonomist Uğur Civelek konut satışları düşerken konut kredilerindeki artışın alışılan bir durum olmadığını söyledi. Bunun birkaç nedeni olabileceğine vurgu yapan Civelek “nakit ihtiyacı bu durumun başında geliyor. Hülle yoluyla en son değer üzerinden konut satışı güven duyulan bir kişiye satılmış gibi gösterilebiliyor. Bu durumun örneklerine son dönemde rastlamak mümkün. Yine değer artışından kaynaklanan satışlar da kar realizasyonuyla olabilir. Ancak Türkiye genelinde konut fiyatları son 5 ayda ciddi bir artış göstermedi” bilgisini verdi.

15 MİLYARLIK KREDİ ÇEKİLDİ

Yüksek faize ve düşük konut satışına rağmen konut kredisi için bankaya başvuran tüketici 5 ayda bankalardan tam 15 milyar 564 milyon 160 bin lira konut kredisi çekti. Aynı süre içinde Türkiye genelinde satılan toplamda konut sayısı 341 bin 463 oldu. Bir önceki yılın ilk 5 ayında ise 369 bin 300 adet konut satılışına karşılık bankalardan çekilen konut kredisi tutarı 11 milyar 256 milyon 496 bin lira olarak kayıtara geçti.
Bugün