İstanbul`da Ofis Kiraları Arttı

İstanbul`da Ofis Kiraları Arttı

İstanbul genelindeki A sınıf ofislerin kirası yüzde 1.40, B sınıfı ofislerin kirası ise yüzde 3.76 artış gösterdi. Esentepe, A sınıf ofislerin metrekare fiyatlarına göre 43.45 dolar ile en yüksek kira değerine sahip bölge olma ünvanını korudu

İstanbul’daki ofis bölgeleri arasında metrekare fiyatları baz alındığında en yüksek kira değerine sahip semt yine Esentepe oldu. Reidin Ofis Kira Endeksi 2014 ikinci çeyrek sonuçları açıklandı. Endekse göre, İstanbul geneli ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek verilerine göre üst segmentte yüzde 1.40, alt segmentte ise yüzde 3.76 oranında artış yaşandı.

En düşük kira Kavacık’ta

İstanbul’da 19 ofis bölgesi içerisinde en yüksek kira gelirine sahip semt yine Esentepe oldu. Esentepe, üst fiyat segmentinde metrekare fiyatlarına göre 43.45 dolar, alt fiyat segmentinde ise 29.13 dolar ile en yüksek kira değerine sahip bölge olma özelliğini devam ettirdi. Alt fiyat segmentinde ise 7.65 dolar ile Kavacık, en düşük kira değerine sahip bölge oldu.

Reidin Kıdemli Analisti Orhan Vatandaş, konuya ilişkin değerlendirmesinde, 2014 yılı ikinci çeyreğinin stoktaki bölgesel büyümelerin devam ettiği bir dönem olarak geride kaldığını belirterek, “Ofis kiralarında bu dönem artış yaşanmasının en büyük nedeni nitelikli ofis stoklarının pazara dahil olmasıyla birlikte istenen ve gerçekleşen kira değerlerinin nispeten yükselmesi olarak açıklanabilir” ifadelerini kullandı.

Milliyet