Konut satışında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı

Konut satışında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı

2015`te yüzde 10,6 artışla 1 milyon 289 bin 320`ye ulaşan konut satış adedinde Cumhuriyet tarihinin satış rekoru kırıldı.

Konut satış rakamları 2015`te de artmaya devam etti. Geçen yıl yüzde 10,6 artışla 1 milyon 289 bin 320`ye ulaşan konut satış adedinde Cumhuriyet tarihinin satış rekoru kırıldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan konut satış istatistiklerine göre konut satışlarında, İstanbul 239 bin 767 ile en yüksek payı alırken onu 146 bin 537 konut satışıyla Ankara, 77 bin 796 konut satışıyla İzmir izledi. En az satış ise 139 konut ile Hakkari`de görüldü. Konut satış rakamları son 3 yılda sırasıyla 1 milyon 157 bin 190, 1 milyon 165 bin 381 ve 1 milyon 289 bin 320 şeklinde gerekleşti. Sektör temsilcileri, Anadolu Ajansı`na TÜİK`in açıkladığı veriler doğrultusunda konut satış rakamlarını değerlendirdi.

``YABANCIYA SATIŞTA ARTIŞ DEVAM EDECEK``
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkan Yardımcısı Haluk Sur, konut satışında Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını söyledi. Konut pazarının gayrimenkul sektörünün en önemli alt segmentlerinden biri olduğunu dile getiren Sur, "Türkiye`de büyüyen orta sınıf, konut sektörünün yenilenme ihtiyacı, nüfus artış hızı ve artan göçün yanında şehirleşmenin ve alt yapı çalışmalarının devam ediyor olması, kentsel dönüşüm ihtiyacı gibi hususlar gayrimenkul sektörünün temel dinamiklerini etkiliyor. Bu nedenle konut satış rakamlarının 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10,6 artış göstermesi sürpriz değil" dedi.

``TÜM OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN BÜYÜK BAŞARI``
İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, tüm bu olumsuzluklara rağmen 2015`te Türkiye`nin gelişmekte olan ülkelere nazaran daha yüksek oranda büyüdüğünü anlatan Aşa, "Onca olumsuzluğa rağmen konut satışlarında büyük bir başarı yakaladık. Aslında dünya genelinde konut fiyatları ve satış rakamları artıyor. Ancak Türkiye bu sıkıntılara rağmen yüzde 10,6 artırdı. Bu rakam, gayrimenkulün lokomotifi olduğu Türk ekonomisinin de iyi yolda olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

``BU YIL KONUT SATIŞLARI DAHA DA ARTACAK``
Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, "Çok zor bir 2015 yılını geride bıraktık. Hem iki seçim dönemi yaşamamız hem dolardaki hareketlilik tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de kendisini gösterdi. Özellikle yılın ikinci yarısından itibaren satışlarda ciddi oranda bir azalma meydana gelmiş ve o zaman da AYİDER olarak yapmış olduğumuz tüm açıklamalarda, konut satışlarının artacağı yönündeydi" dedi.

``BEKLENTİLERİMİZİ TEYİT ETTİ``
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "2015 yılı konut satışlarındaki rekor, açıklanan 1.289 milyon adetle resmileşti ve beklentilerimizi teyit etti. 2015 rekoru, 2014 yılı satışlarına göre yüzde 9,6’lık bir artışı gösterirken, önceki yıl gerçekleşen yüzde 6,7 oranındaki artış çıtasını daha yukarı çekti" şeklinde yorumda bulundu. 

www.emlakhaberi.com