Ankara, konut sirkülasyonunda rakiplerini geride bıraktı

Ankara, konut sirkülasyonunda rakiplerini geride bıraktı

Lüks konut projelerinde adeta patlama yaşanan Başkent, kişi başına düşen konut alım satım oranlarında da diğer büyükşehirlerden öne çıkıyor.

Ülke ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörü, seçim atmosferleri nedeniyle bir hayli yoğun geçen 2014 yılına veda etmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl konut satış rakamlarını rekorla kapatan inşaat sektörü, 2014 yılını da aynı başarıyla kapatmayı hedefliyor.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin açıkladığı verilere göre, Türkiye genelinde 2014 yılının son 10 ayında toplam 993 bin 168 konutun satışı gerçekleşti. Ocak-Ekim ayları içerisinde 205 bin 422 satış ile İstanbul alım satımda en üst sırada yer alırken, Ankara 112 bin 502 konut satışıyla ikinci sırada yer aldı. 
 
Sektör temsilcileri, 2013 yılında 1 milyon 144 bin satış rakamına ulaşarak rekor kıran inşaat sektörünün, 2014 yılını da rekorla kapatmasını beklediklerini kaydetti.
 
Bu yılın başlarında döviz fiyatlarında görülen dalgalanmayla konut satışlarında gerileme gözlendiğini kaydeden Elit Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan, söz konusu durgunluğa rağmen son aylarda sektörün toparlandığını bildirdi.
İnşaat firmalarının piyasalarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle yaşadığı sıkıntılı günleri artık geride bıraktığını söyleyen Yıldızhan, “Aslında güven ve kaliteden ödün vermeden proje hayata geçiren inşaat firmaları bu süreçten sağlam çıktı. İnşaat Türk ekonomisi için en önemli kalemlerden biri. Sektörün başarısı ekonomiyi de başarıya ulaştırır. Güven ve kaliteyi ön planda tutan inşaat firmaları sayesinde 2014 yılını da rekorla kapatacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.
 
-“Ankara lider”
 
İstanbul’un 15 milyonu geçen nüfusuna rağmen, Ankara’da 6 milyona yakın kişinin ikamet ettiğini hatırlatan Uzaltaş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, verilere bakıldığında büyükşehirler arasında nüfusa göre en yoğun konut sirkülasyonunun Ankara’da yaşandığını ifade etti.
Verilerin oldukça umut verici olduğunu belirten Ünal Pala, “Bu rakamlar balon iddiasını ortadan kaldırıyor. Evet, bu yıl ülkemiz iki önemli seçim yaşadığı için, ekonominin lokomotifi inşaat sektörü durgunluk yaşadı. Ancak bu durgunluk markalı ve kaliteli konut projelerini etkilemedi. Doğru lokasyonda konumlanan, alt yapısı güçlü ve mimari anlamda da başarılı projeler kazandırdı. Bu önümüzdeki dönemde de böyle olacak” dedi.
 
-“Modern şehirleşmeye destek veren kazanacak”
 
Artık Türk inşaatçılarının dünyayla yarışacak konuma geldiğini ifade eden Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, özellikle Ankara’nın modern bir başkent olmasına katkı sağlayacak firmalar sayesinde satış rakamlarının artacağına inandıklarını belirtti.
Londra, Paris, Moskova gibi önemli başkentlerde binadan önce şehirciliğin geldiğini kaydeden Bezci, “Ankara’nın konut sirkülasyonunda lider kent olması dinamizminden kaynaklanıyor. Yaklaşık 40 yılda 6 bin lüks konuta imza atan bir firma olarak şehirleşmenin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Ancak her firmanın bu farkındalığa sahip olması gerekiyor. Bu sayede talebe uygun konutlar hayata geçirirken, bir yandan da şehre katkı sağlayacak yapılar da ortaya çıkar” ifadelerini kullandı.
 
-“Başarının sırrı: Doğru lokasyon, doğru proje”
 
Hayata geçirilen her projenin satış konusunda şan