Fikirtepe`de "tek ev" yıkıldı

Fikirtepe`de

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütüldüğü Fikirtepe`de sahibi anlaşmaya yanaşmadığı için 30 bir metrekarelik inşaat alanının ortasında kalan "tek ev" 3 yılın sonunda yıkıldı

Kadıköy`de kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütüldüğü Fikirtepe`de, 30 bin metrekarelik inşaat alanının ortasında kalan "tek ev", 3 yılın sonunda yıkıldı.
      
Fikirtepe`de anlaşmaya yanaşmadığı için konut inşaatı projesinin yaklaşık 3 yıl  süreyle durmasına neden olan evin yıkımı gerçekleştirildi.
      
Alman ortakla sürdürülen projeyi yürüten VARTAŞ Genel Müdürü Hasan Can Yavuz, yıkım esnasında yaptığı konuşmada, 2011 Mart ayında Fikirtepe`de başlattıkları proje için 12 bin hak sahibiyle tek tek görüştüklerini söyledi. Yıkım esnasında evin sahibinin olmadığını belirten Yavuz, şöyle devam etti:
      
"Uzun bir süreçti. Evin sahibini de inat yapar gibi çağırmanın da anlamı yok. O da her şeyi izliyor. En sonunda bir şekilde aklı selim galip geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da acil kamulaştırma sistemiyle bu noktaya gelindi ve bir anlaşma sağlandı. Bu yıkım hem bütün Fikirtepe`nin bir kilidini açma anlamını taşıyor. O anlamda belki hoş bir durum ama bir yıkım olması nedeniyle biraz da hüzünü ifade ediyor. Yıkımı sağlayıp işe devam edeceğiz. 2,5-3 ay içerisinde de inşaatlara başlarız. Başlangıçtan sonra da 26-28 ay civarında projenin bir kısmı biter. İnşaat teslimleri olur."
      
Bir gazetecinin, "araziyle ilgili başka bir kişinin daha imza vermediğiyle ilgili iddiaların olduğu" sorusu üzerine Yavuz, "Yıkım öncesinde bir toplantı yaptık. Burada süreç devam ederken bir kişi vefat ettiğinde bir bakıyorsunuz 40 kişi varisi çıkıyor. Bu, öyle bir şey. Aslında o bizim açımızdan sorun değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının müdahalesiyle acil kamulaştırma sistemi olmasıyla bu noktaya gelindi. Artık önümüzde günler var. Bir, iki hafta içerisinde acil kamulaştırmayla çözülecek bir iş. Bu, süreç alacak bir şey değil" diye konuştu.
      
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bir araya getirdiği şirket yetkilileri ve hak sahibi Alaaddin Demirel anlaşmaya varmış, Demirel ile aynı ada üzerindeki 573 hak sahibi ile aynı şartlarda yüzde 50 hak oranı ile anlaşma yapıldığı bildirilmişti.
AA