Fikirtepe`de İmar Hareketliliği

Fikirtepe`de İmar Hareketliliği

Fikirtepe`de imar çıktıktan sonra dönüşüm faaliyetleri başladı.

Bakan İdris Güllüce ile birlikte Fikirtepe`de dönüşümü başlatan Başkan Kadir Topbaş, dünyanın gıptayla izleyeceği Kadıköy Meydan Projesi`ni de hayata geçireceklerini müjdeledi

 
"Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Yıkım ve Temel Atma Töreni", İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce`nin katılımıyla gerçekleştirildi. Kadıköy Salı Pazarı`nda düzenlenen törene katılan coşkulu vatandaşlara hitap eden Başkan Kadir Topbaş, Fikirtepe`nin imar sorununu çözdüklerini ve başladıkları projeyi bitireceklerini söyledi.
 
"Bugün en az Fikirtepeliler kadar heyecanlıyım. Birileri `Yapamaz` dediler. Ama biz başladığımız işi bitiririz" diyen Başkan Topbaş, "Çünkü biz sözü namus bilir, yere düşürmeyiz. Söz ağzımızdan bir defa çıktığı zaman onun esiri oluruz. Böyle bir kültürün insanlarıyız. İnşallah Fikirtepe sosyal donatı alanları, otoparkları ve çevresiyle İstanbul`un modern yerleşim alanlarından biri olacak" diye konuştu.
 
Fikirtepelilere, "Sakın ha aldanmayın, güvenilir firmalarla çalışın. Çok diye tamah etmeyin" diye uyaran Kadir Topbaş, "2009`da Fikirtepe`nin imar planlarını yaptık. Öyle bir imar düzenlemesi yapalım ki halkımız kendisi kararını vermiş. Hiçbir yere vermediğimiz yoğunluğu buraya verdik. Lütfen güvenilir, düzgün firmalarla yola çıkın, yetki sizde" şeklinde konuştu.
 
"Deli gibi hizmet yapacağız"
 
Fikirtepe`de ruhsatları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın verdiğini, avam projeler ve bütün alt yapı çalışmalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını aktaran Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Milletimizin barınma ihtiyacını karşılamanın gururunu yaşıyoruz. Arkası devam edecek inşallah. İnşallah buradaki başka mahalleler de dönüşüme katılmak isteyecek. Kentsel dönüşümde yetki ilçe belediyelerinde. Kadıköy`de neden dönüşüm için adım atmadılar. Bunun hesabını seçimde soracağınıza inanıyorum. Kadıköy`ün makus talihi değişsin. AK Parti bir kere Kadıköy`de belediye başkanlığını alsın. Deli gibi yapılan hizmetlerden dolayı bir daha vatandaşlar bırakmaz."
 
Kuşdili Çayırı`nın planlarını değiştirdiklerini, altı yeraltı otoparkı olacak alanın üstünü yeşil alan olarak düzenleyeceklerini anlatan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Hasanpaşa`da Gazhane Projesi`nin ihalesi yapıldı. Müteahhide pazartesi günü yer teslimini yapıyoruz. İnşallah 400 gün sonra kurdeleyi beraber keseriz. Yeni bir konsept içinde kültür ve sanat aktivitelerinin olacağı bir tesisi ortaya çıkartacağız. Öte yandan, biyolojik ömrünü tamamlayan Göztepe Parkı`nda da yaptığımız çalışmaları biliyorsunuz. İmrenilecek, muhteşem bir park ortaya çıkarttık. 15 milyonluk İstanbul ailesinin tamamının mutluluğunu arzu etmekteyiz."
Bakan İdris Güllüce ve Başkan Kadir Topbaş, konuşmaların ardından butona basarak Fikirtepe`deki yıkımı gerçekleştirdi. Ardından da yine butona basılarak temel atma töreni gerçekleştirildi. Müteahhit firmanın temsilcisinden konutların 24 ayda bitirilmesi sözünü alan Topbaş, ev sahibi olacak vatandaşlara "İnşallah Sayın Bakanımızla birlikte 2 sene sonra balkonunuzda çay içmeye geleceğiz" dedi.