Akıllı binalar Yaşam Konforunu Arttırmayı Hedefliyor!

Akıllı binalar Yaşam Konforunu Arttırmayı Hedefliyor!

Otel ve rezidanslardan sonra evlerde de kullanımı yaygınlaşan akıllı bina uygulamaları yaşam konforunu arttırmayı hedefliyor.

Akıllı bina otomasyon ve Anahtar Priz sistemlerinin güçlü markası Alman menşeili Berker by Hager düzenlediği basın toplantısında Berker Türkiye Genel Müdürü Medeni Kahraman akıllı bina sektörünün durumunu ve öngörülerini basın mensupları ile paylaştı. Merak edilen soruları yanıtlayan Berker Türkiye Genel Müdürü Medeni Kahraman, akıllı bina sistemleri sayesinde günlük hayatta zaman kaybettiren rutin işlemlerin artık daha pratik bir biçimde gerçekleştirilebileceğini söyledi. Geliştirilen entegre ekranlardan Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü sitesinden sağlanan hava raporları, Trafik Koordinasyonu Merkezi`nden alınan canlı kamera görüntüleri ve IMKB`den gelen anlık verilerin takip edilebileceğini belirten Kahraman, çeşitli senaryolar ile Aydınlatma, ısıtma-Soğutma, İklimlendirme ve perde-panjur gibi yaşam alanlarında bulunan fonksiyonların kolaylıkla yönetilebileceğini ekledi.

Akıllı bina otomasyonlarının yaşlıların ve bakıma ihtiyacı olan kişilerin de gündelik yaşamlarını kolaylaştıracağını belirten Kahraman şöyle konuştu:

Akıllı bina sistemleri hayallerin gerçeğe dönüştüğü bir Teknoloji sunuyor. Evinizdeki dokunmatik panel ile tek noktadan faturalarınızı ödeyebiliyor, tesisatçınıza ulaşabiliyor ya da acil durumlarda, olası yangınlarda Elektrik-Doğalgaz kapama gibi özelliklerle de yaşlılar ve bakıma muhtaç olanların da ihtiyaçlarını göz önünde bulunduruyor.

Binalarda Enerji yönetimi ve yaşam konforu alanında entegre çözümler sunan Berker`in Türkiye pazarında liderliğini yıllık %56 büyüme ile devam ettirdiğinin altını çizen Kahraman, ‘Türkiye`nin Hager Group`a bağlı ülkeler arasında akıllı bina otomasyonu satışında dünya üçüncüsü, büyüme oranı ile de dünya birincisi olarak yılı kapattığını` belirtti. AVM, Otel ve rezidansların akıllı otomasyon sistemlerine yoğun ilgi gösterdiğini belirten Kahraman, 2015 yılında ev bazında da akıllı sistemlerin kullanımının artacağını ifade etti.

Kaynak:Emlakhaberi.com