Konutta `Tüketici Yasası` Zammı

 Konutta `Tüketici Yasası` Zammı

Yeni Tüketici Yasası, tüketici lehine pek çok değişiklik getirirken konut sektörünün önde gelen oyuncuları ise yasa zammı hazırlığında..

Konutta `Tüketici Yasası` Zammı

Yeni Tüketici Yasası, tüketici lehine pek çok değişiklik getirirken konut sektörünün önde gelen oyuncuları ise yasa zammı hazırlığında..
 
Tüketici Yasası`nın devamı niteliğinde hazırlanan yönetmeliğe göre 30`un üzerinde konut bulunduran projeler için zorunlu tutulan bina tamamlama sigortası yüzde 1-2 civarında ek maliyet getirecek. Ayrıca kat irtifakı alma zorunluluğu sebebiyle de projede en az zeminin tamamlanmış olması gerekiyor. Tüm bunların da maliyetleri yüzde 12-13 oranında artırması bekleniyor.
 
Milliyet`te yer alan habere göre, Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, yasa ile birlikte mevcut konut projelerinin aleyhine durum oluştuğunu belirterek, kanunda yer alan “Projeler ruhsat almadan satılamaz” maddesinin yanında yönetmelikte de “Kat irtifakı da kurulmalı” zorunluluğunun geleceğini söyledi.
 
İŞTE BU İKİ MALİYET EVE YANSIYACAK
 
1- KAT İRTİFAKI ZORUNLU OLACAK:
 
Projenin satışa çıkması için ruhsat almak yeterli olmayacak. Kat irtifakı zorunluluğu da aranacak. Bu da proje maliyetlerini yüzde 12-13 oranında artıracak.
 
2- 30 KONUTUN ÜSTÜNE SİGORTA ŞART:
 
30 konut ve üzeri projelerde şirket projenin tamamı için sigorta yaptırmak zorunda. Böylece müteahhit batsa da tüketici koruma altına alınacak. Fiyata etkisi yüzde 2 olacak.
 
Dolayısıyla projelerin ruhsatlarını almalarının ardından zeminden 1 kat yukarı çıkana kadar en az 1 yıl boyunca satışa çıkamama sorunununun ortaya çıkacağını belirten Çelik, “Şu anda yapımına devam edilen 1-2 katlı projeler için sorun yok. Ancak büyük projeler bu durumdan olumsuz olarak etkilenecektir. Projelerin satıldıkça yükseldiği bir ortamda, 1 yıl sonra satışa geçilebilecek bir projede müteahhit bunun maliyetini kendisi karşılayacaktır. Bu da fiyatların yüzde 12-15 seviyesinde artmasına neden olacaktır” dedi. Çelik konut tamamlama sigortasının da maliyeti yüzde 1-2 artıracağını söyledi.
 
SİGORTA ŞARTI VAR AMA HENÜZ ÜRÜN YOK
 
Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt ise kanunda projelere bitirme sigortası yapılması gerektiğinin yer aldığına dikkat çekerek, “Ancak bugün itibarıyla projelere sigorta sağlayacak bir firmanın varlığı söz konusu değil. Gidiyoruz, sigorta şirketleri ‘Böyle bir ürünümüz yok’ diyor” diye konuştu. Özyurt, 36 ay içinde projeyi bitirme zorunluluğuna karşı cezaya girmemek için satışları etaplara böldüklerinin de altını çizdi.
 
‘Ruhsat yoksa satışın durması çok doğal’ Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yasanın çıkmasının ardından ruhsatsız satış yapan konut projelerindeki satış faaliyetlerinin durmasıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Yazıcı, “Yasa elbette ki gücünü gösterecek. Eğer ruhsat almadan yap-sat başlamışsa bunun durmuş olması doğaldır diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.